ЧИТАЛИЩАТА ОТ ОБЛАСТТА НАПРАВИХА АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА СИ ПРЕЗ 2013 ГОДИНА И НАБЕЛЯЗАХА НОВИТЕ НАСОКИ ЗА РАЗВИТИЕ ПРЕЗ 2014 ГОДИНА

На работна среща в Ритуалната зала на Община Габрово, продължила три часа, читалищата от областта по традиция отчетоха дейността си през 2013 година и получиха информация за новите възможности за партньорство и развитие през 2014 г. Събитието се състоя на 28 януари 2014 г. с организатор РЕКИЦ „Читалища” - Габрово. Освен представители на читалищата от областта, в инициативата взеха участие и г-н Васил Папазов от Областна администрация – Габрово, г-жа Татяна Цанкова - директор на ДХС - Габрово, г-жа Савина Цонева - директор на РБ „Априлов-Палаузов” - Габрово, Валя Пенчева от ОИЦ - Габрово и Милчо Милев от Приключенски парк „Незабравка”.
Експерт Божидара Георгиева от РЕКИЦ – Габрово даде начало на срещата и очерта основните направления дейности, по които читалищата са работили не само през изтеклата 2013 година но в периода 2007 – 2013 г. Читалищата имаха възможността да чуят анализа за комплесната си дейност, работата с партньорските институции в лицето на Министерството на културата, Областната администрация, Общините и другите културни институции в региона, за което говори и г-н Папазов. Ползотворното сътрудничество с читалищата в областта на хумористичния фолклор и наддумването „Благолож” беше отбелязано от г-жа Цанкова, коят оцени високо участието на представителите на читалищата и не скри радостта си от факта, че през 2013 година беше поставено началото и на „Малкия Благолаж”. Интересът на децата към българското хумористично наследство и традиция не само осъществява приемствеността в тази насока, но внася и една много непосредствена и оригинална творческа нотка в процеса. Презентация за работата на програмата „Глобални библиотеки - България” и превръщането на читалищните библиотеки в информационни центрове от нов тип представи г-жа Цонева. Валя Пенчева от ОИЦ - Габрово отчете партньорството си с читалищата в провеждането на мероприятията, свързани с Европейската година на гражданите и подкрепата, която Центърът окозва за работа по проекти на ЕФР.За съвместната дейност в областта на фестивалите, фолклора и развитието на туризма говори г-н Милев от Парк „Незабравка”, който представи и възможността за иницииране на нови събития. Антоанета Ставрева - секретар на НЧ „Развитие-1869” - Дряново представи презентация за работата на читалището по проекти. В тази насока беше споделен опита и на секретаря на НЧ „Априлов–Палаузов-1861” – Габрово - Елена Назърова.Презентации за дейността си представиха читалищата: НЧ „Развитие-1869” - Дряново - председател Александра Лилова; НЧ „Развитие-1871”- Севлиево - секретар Галя Кичукова, НЧ „Христо Ботев-1894” - с. Гостилица - Мариана Пенчева и НЧ „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски-2011” - Габрово – Силвия Стойнова-секретар.Анализиран и споделен беше ценен опит в работта в областта на социалните услуги, групите в неравностойно положение, международното сътрудничество и др.Специално място беше отделено и на работата в областта на изкуствата, мероприятията, свързани с отбелязването на Европейската година на гражданите и отчетността на читалищата. РЕКИЦ „Читалища” - Габрово също представи обощаваща презентация за комплексната дейност на читалищата, която включваше елементи на анализа и отчетността на постиженията им, партньорството с Центъра и другите институции в името на устойчивото развитие на региона в областта на културата.








БАБИНДЕН В СЕЛО ГОСТИЛИЦА

На 21.01.2014 г. традиционно в село Гостилица, Дряновско се отбелязва Деня на родилната помощ или т.нар. Бабинден. Подготовката за този празник започна от ранни зори. Организатори на възстановката бяха НЧ „Христо Ботев–1894”, съвместно с Клубa на пенсионера, а главни действащи лица - актьорите от Театралната група към читалището. Този празник в чест на бабите – акушерки, които назад във времето, та чак до днес, са дали и още дават живот на много деца, бе отбелязан от жителите на селото с много настроение.
Ритуалът за измиване ръцете на бабата - акушерка бе придружен от това важно събитие в живота на всяко едно семейство, елемент от житейския цикъл на всеки род – раждането. Всички присъстващи станаха свидетели на една приятна семейна атмосфера, типично по български, в битов стил, в която всеки си вършеше обичайните къщни задължения. И съвсем ненадейно, както най-често се случва, дойде момента на раждането, а то не би било възможно без опитната баба – акушерка. И тръгна да я търси свекървата в селото, а тя бързо дойде и донесе със себе си сърп. Какво се случи след това на всеки е ясно. И когато малкото бебе се появи на бял свят отрязаха му пъпната връв със сърпа и я вързаха с червен конец за здраве. Повиха гo, както беше редно. Ритуалното измиване и избърсване на ръцете, символ на пречистването и пожеланието за повече деца, бе извършено както миналото повелява. След поливането жените дариха бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното и рамо. Накрая в чест на новия живот и на бабата-акушерка имаше почерпка за всички присъстващи. Атмосферата бе приятелска и задушевна. Разговорите не стихваха, а и песни се запяха.
И като един от присъстващите, все си мисля за положителния ефект от това да съхраним миналото и традициите си във времето и занапред. Защото това, което ни прави българи в истинския смисъл на думата и ни отличава от всички други народи са именно обредите, ритуалите и традициите, които са ни съхранили като нация. За да имаме достойно бъдеще и щастливо настояще, трябва да стъпим на здравите основи на миналото, само така ще имаме куража и мъдростта да продължим напред. (По материал на Добринка Денчева- секретар на читалището)